Pokud chceme mít po celou koupací sezónu, tedy od jara do podzimu, průzračně čistou vodu, pak se bez pomoci chemie zkrátka neobejdeme. Tento fakt musí uznat i její největší odpůrci. Není tedy divu, že je jí v obchodech takový výběr – výrobci i prodejci zkrátka vědí, že ji potřebujeme a zařizují se podle toho.
V současnosti ji můžeme koupit ve dvou typech. Jedním z nich je sypání, tedy prášek, který nasypeme do vody, a druhým tablety do bazénu. Oba mají své zastánce i odpůrce, ale jaký je mezi nimi, samozřejmě kromě tvaru, rozdíl?
Ten zásadní spočívá v tom, že zatímco u prášku se celý obsah rozpustí ve vodě ihned a začne tedy okamžitě účinkovat, u tablet je tomu jinak. Ty se rozpouštějí delší dobu a uvolňují se tedy postupně. Jejich účinek není tak silný, ale trvá delší dobu.
Uvážit musíme také oblast působení. Zatímco sypání bude brzy poměrně rovnoměrně rozloženo po celém objemu vody, u tablety bude vždy nejvyšší koncentrace účinné látky v jejím blízkém okolí, bez ohledu na to, jak moc je voda promíchávána. K tomu je třeba přidat fakt, že pokud nepoužijete plovák, pak s největší pravděpodobností klesne ke dnu a bude nejvíce působit právě tam.
To samozřejmě není ideální pro likvidaci například řas a sinic, které se tvoří na hladině, kde mají nejvíce kyslíku, tepla i slunečního světla. Tableta na dně jim příliš vadit nebude. Naštěstí, jak již bylo zmíněno, můžeme použít plováky, které jsou vyráběny speciálně pro tento účel.
V důsledku tedy záleží na tom, jak moc potřebujete koncentraci dané látky zvýšit. Pokud vám jde o okamžitou nápravu, je ideální sypání. Pokud chcete udržovat dlouhodobě konstantní úroveň, pak jsou lepší tablety.
Mnoho lidí však volí kombinaci obou dvou prostředků k dosažení nejlepších výsledků. A je to nejspíš i nejlepší řešení. Přeci jen, jde hlavně o naše zdraví, ne?